piątek, 16 sierpnia 2019

Ludzie ludziom zgotowali ten los


Celem kolejnej wycieczki jest muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Na miejsce docieramy nie bez problemów nawigacyjnych. Jednak wszystko miej lub bardziej udaje się w czasie. Po drodze w zasadzie nie wypatrujemy dodatkowych atrakcji. Z drogi zbaczamy właściwie tylko 2-3 razy.

 yamaha xj 600n na drodze
 suzuki dl 650 na drodze
 zalew Koszelówka

 fioletowe pole
wiatrak

Niemiecki Obozu Kulmhof w Chełmnie nad Nerem było miejscem masowej zagłady Żydów. Zostało uruchomione w grudniu 1941 r. i w pierwszym okresie działało do kwietnia 1943. Eksterminacji dokonywana była przy pomocy ciężarówek, które spełniały rolę mobilnych komór gazowych. Ofiary przewożone były do oddalonego o 4 kilometry od obozu Lasu Rzuchowskiego. W trakcie "podróży" na pakę ciężarówki wpuszczano spaliny, w związku z czym do miejsca docelowego dostarczano zwłoki. Transporty zostały wstrzymane latem 1942 r. wskutek rozkładania się ciał w grobach masowych i zagrożenia epidemiologicznego. Wtedy też zaczęto wydobywanie ciał z grobów i palenie ich w polowych krematoriach. W marcu 1943 r. zapadła decyzja o likwidacji obozu. 

W drugim okresie działania obozu, (wiosna-lato 1944 - styczeń 1945) eksterminacji dokonywano w obrębie Lasu Rzuchowskiego. Ostatnia egzekucja miała miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia 1945r. Więźniowie zabijani byli strzałami w tym głowy. 

Szacuje się, że w niemiecki obozie zagłądy Kulmhof zamordowano ok. 200 tys. osób.

Główna część muzeum obozu. Chełmno. Znajdują się tutaj wystawy czasowe jak i stałe. Podczas wielu prac archeologicznych prowadzonych na terenie obozu oraz w Lesie Rzuchowskim, odnaleziono bardzo dużo przedmiotów należących do więźniów. Stanowią one podstawę zbiorów muzeum. 

Zbiory dzielą się na (za https://chelmno-muzeum.eu/):

- obiekty stałe (zachowane fundamenty pałacu, spichlerz, fundamenty krematorium, lapidarium oraz współczesne upamiętnienia i pomniki)
- tekstylia (fragmenty chałatów)
- przedmioty osobiste (okulary, klucze, maszynki do golenia, szczotki, szczoteczki do zębów, naczynia i  sztuczce itp.)
- obuwie (zachowane fragmentarycznie skórzane obuwie)
- eksploatacje zwłok (zęby, protezy dentystyczne)
- przedmioty kultu religijnego (jady, świeczniki chanukowe, fragmenty macew)
- przedmioty artystyczne (pierścionki, bransoletki, naszyjniki, korale, papierośnice, wisiorki)

Więcej informacji można znaleźć na: https://chelmno-muzeum.eu/
 















Las Rzuchnowski











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz